Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

Soma'da yine facia

 

Soma’da “şlam havuzunda” meydana gelen çökmede bir işçi çamurun altında kaldı.

İşçilerin 'özelleştirmeyin' uyarılarını dinleyen yok! Soma'da yine facia
Abone Olgoogle-news

 

Eynez açık ocağının bir bölümünde heyelan riski olduğunu anlatan eylemdeki işçiler, yüksek riskli olduğuna ilişkin raporlar olduğuna da dikkat çekti. Maden sahası 2014’te 301 madenciye mezar olan Eynez yeraltı ocağının hemen üstünde yer alıyor.

Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

‘GİRİLMEZ RAPORU VAR’

Türkiye Maden-İş Sendikası Soma Şubesi Başkan Vekili Selçuk Metin de özelleştirilmek istenen Eynez’de büyük heyelan riski olduğuna işaret ederek, “Burası özelleştiğinde işçiler çalışmaya başlayacak, heyelan olacak, arkadaşlarımızı kaybedebiliriz. MAPEG’in buraya giremezsiniz diye raporu var. Tecrübesiz, deneyimsiz insanlar burada çalışamaz. Büyük bir facia olur” diye konuştu.

CHP’li Bakırlıoğlu da benzer bir facianın Kahramanmaraş’ta yaşandığını termik santrala kömür sağlayan açık ocakta yaşanan heyelanda 11 işçinin yaşamını yitirdiğini, 9 işçinin cenazelerine hâlâ ulaşılamadığını anımsattı. Başkan Vekili Selçuk Metin, sahanın TKİ’ye bağlı Ege Linyitleri İşletmesi’ne ait olduğunu, şlam havuzunun Hermaksan Madencilik tarafından işletildiğini söyledi. Atıkların biriktiği bu yerde az da olsa kömür parçaları bulunduğuna işaret eden Metin, “Müteahhit firma buradaki kömürün zenginleştirilmesi işini almış. Buradaki az miktardaki kömürü alıp, kurutup, zenginleştirip santrallara ve piyasaya veriyor. Milyonlarca metreküplük malzemenin bulunduğu şlam havuzunda çalışacak kişilerin deneyimli, birikimli, her şeyden önemlisi kamu personeli olması gerekiyor” dedi.

SENDİKACININ İSYANI!

Metin, buraların özelleştirilmesine karşı çıkarak “Birer birer ölüyoruz. Topluca ölünce mi Türkiye’de ses getirelim? Özelleştirmeye karşı direndiğimiz bir zamanda bu olay meydana geldi. Bu işlerin kamu eliyle yapılması lazım. Özel sektöre karşı değiliz. Kâr hırsına, zorlamaya, emniyet kurallarını hiçe saymaya karşıyız” dedi.

Soma Dereköy’de kömür atıklarının suyla karıştığı şlam havuzunda dün sabah saatlerinde çökme meydana geldi. Kömür yıkama tesisindeki şlam havuzunda çalışan iş makineleri çökme sonucu havuza gömüldü. Bir işçinin kurtulduğu olayda kepçe operatörü İbrahim Demir’i arama çalışmaları ise sürüyor.


Hiç yorum yok