Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

Varlık Fonu’na imtiyaz getiren teklif komisyonda kabul edildi

 


 Ekonomik düzenlemeler içeren 20 maddelik torba kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AKP’li 46 milletvekili tarafından hazırlanan 20 maddelik “Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni görüşmek üzere bugün 10.30’da toplandı. Teklif, yaklaşık 9 saatlik mesai sunucu kabul edildi. AK Parti’lilerin imzası ile Meclis’e sunulan 20 maddelik torba kanun teklifiyle Varlık Fonu’na imtiyazlar getiriliyor.

Zakir Kaya imzalı kitaplarına sahip olmak için linke tıklayın

Teklife göre, mevduat ve katılım fonunun sigortalanmasında kapsam genişletilecek. Resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ait olanlar dışındaki tüm ticari mevduat ve katılım fonu, TMSF tarafından sigorta edilecek.

TMSF kaynaklarının, çözümleme rezervi ile mevduat sigortası rezervinden oluşması nedeniyle ödemenin, mevduat sigortası rezervinden yapılmasına yönelik düzenleme yapılacak.

AKP’liler bu maddeyi, ‘Şirketlerin değer kaybına uğramaması, özel sektörle rekabetlerine devam edebilmeleri’ olarak gerekçelendirdi.

Bankalarda söz konusu teknik altyapının kuruluş, işleyiş ve denetimine ilişkin kuralların TMSF Fon Kurulu tarafından belirlenmesi yönünde değişiklik yapılacak.

TMSF Fon Kurulu başkan yardımcılarının sayısı ikiden üçe çıkarılacak.

TMSF'nin idari yapılanmasındaki görev dağılımı, artan iş yükünün etkin ve süreçleri hızlandıracak şekilde yürütülmesi için kurulacak, yeni daireler vasıtasıyla değiştirilecek, ihtiyaca göre müdürlük sayısı artırılacak ve destek personelin istihdamına yönelik değişiklik yapılacak.

MUHALEFET: ACELE EDİLDİ

Muhalefet milletvekilleri teklifin kabulünde acele edildiğini söyleyerek eleştirdi.

CHP’li üye Bülent Kuşoğlu, Meclis Genel Kurulu’nun çalışmadığı bir günde önemli bir kanunun hızlıca komisyondan geçirilmek istendiğini söyledi. Kuşoğlu, teklifin ‘koştur koştur’ ele alındığını belirtti.

Hiç yorum yok