Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

Namık Delidağlı : ermenilerin Azerbaycan'ın Hocalı şehrinde yaptığı soykırımın üzerinden 30 yıl geçti

 ermenilerin Azerbaycan'ın Hocalı şehrinde yaptığı soykırımın üzerinden 30 yıl geçti


 


 

26 Şubat 1992 - Hocalı soykırımı olarak insanlık tarihinin kanlı sayfasına kazındı.


Ermeni toplumu Hocalı şehrinde insanlık dışı vahşet işledi


 Böylece, 25-26 Şubat 1992 gecesi, Dağlık Karabağ'daki Ermeni haydutları, Ermeni silahlı kuvvetleri, eski Sovetler birliği'nin 366 Alayı'nın yardımıyla Hocalı sakinlerine saldırdı, sivilleri öldürdü ve yüzlerce kişiyi öldürdü. masum insanlar gerçekleştirildi.Bu kanlı gecede resmi verilere göre 63'ü çocuk, 106'sı kadın ve 70'i yaşlı olmak üzere 613 sivil vahşice öldürüldü, 487 kişi ağır yaralandı. 1.275 evsiz yaşlı, çocuk ve kadın rehin alındı ​​(68'i kadın, 26'sı çocuk 150'sinin akıbeti henüz bilinmiyor), baskı, aşağılama ve hakarete maruz kaldı. 5379 kişi sınır dışı edildi. Her yaştan 1000 sivil kurşunla yaralandı, 8 aile tamamen yıkıldı, 130 çocuk bir ebeveynini kaybetti ve 25 çocuk her iki ebeveynini kaybetti.


Uluslararası insancıl hukukta kabul edilemez görülen soykırım suçunu kasten işleyen düşmanın niyeti, milli ve dini gerekçelerle Hocalı'da Azerbaycanlıları öldürmekti.
Çocuklar, kadınlar ve yaşlılar da dahil olmak üzere sivil halka karşı eşi görülmemiş zulümler yapan ermeni toplumunun amacı, yalnızca Hocalı adlı bir şehri ortadan kaldırmak, Azerbaycan halkının iradesini kırmak ve toprakları işgal etmekti. Bildiğimiz gibi, ermenilerin halkımıza yönelik düşmanca politikası, toprak iddiası 200 yıldan daha eskidir. Ancak Erivan, Zengazur ve ermenilerin yaşadığı diğer topraklar Azerbaycan'ın tarihi topraklarıdır. Kısacası, Ermenistan Cumhuriyeti'nin mevcut toprakları Azerbaycan toprakları pahasına yaratılmıştır.


Dünyaya sesleniyoruz: Hocalı trajedisini bir soykırım suçu olarak tanımak için yeterli kanıt var.


 


Aradan yıllar geçmesine rağmen, bu korkunç suçu unutmadık ve Azerbaycan askeri savaş alanında sivillerimizin intikamını aldı. Azerbaycan askeri topraklarımızın geri dönüşüyle ​​birlikte, ermeni ordusunu da yok etti. Ve ermeni toplumu anlasın ki, ne zaman kalksa, boş hayallere düşse yine burnu ovuşturulacaktır. Önünde güçlü bir Azerbaycan ordusu görecek. İkinci Karabağ Savaşı'nda olduğu gibi...


Karabağ her zaman Azerbaycan'ın toprağı olmuştur. Kutsal toplarımızı gözbebeği gibi korumakla yükümlüyüz. Yaşasın Azerbaycan, yaşasın Türk dünyası! Karabağ bizimdir!


 


Namık Delidağlı


Azerbaycan


Zakir Kaya imzalı kitaplarına sahip olmak için linke tıklayın

Hiç yorum yok