Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

Adnan Oktar Organize Suç Örgütü davasında karar! 1067 yıl...

 


Adnan Oktar ve grubuna yönelik 78’i tutuklu 236 sanık hakkında karar verildi. Örgüt ele başı Adnan Oktar’a bireysel suçlardan 1067 yıl hapis cezası verildi.

Adnan Oktar davasında karar verildi. 78'i tutuklu 236 sanığın yargılandığı davada örgüt elebaşı Adnan Oktar'a farklı suçlardan 1067 yıl hapis cezası verildi.

Adnan Oktar Organize Suç Örgütü'ne yönelik yargılamaya 17 Eylül 2019 tarihinde başlayan mahkeme heyeti, son celsede kararını açıklamak üzere duruşmayı bugün görülmek üzere ertelemişti. 

CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever dava ile ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:

Saat 12’de başlaması gereken karar duruşması saat 13’te başladı çünkü duruşmaya gelen çok fazla sanık yakını ve müşteki vardı hepsi izlemek istedi. Bu sebeple koronavirüsle mücadele kapsamında hepsi teker teker içeri alındılar ve içeri girmeleri çok uzun sürdü. Çok fazla tutuklu sanık mahkeme salonundaki yerini aldı. Tutuksuz sanıkların son sözleri kalmıştı onlarla devam etti mahkeme hepsi ‘Adnan abimizle onunla ilgili bütün kararları kabul ediyoruz’ gibi cümleler kurdular.

Çeşitli suçlardan eziyet etme, örgüt kurma amacıyla yönetme, casusluk, FETÖ’ye üye olmamakla birlikte yardımda bulunma, nitelikle cinsel saldırı gibi birçok suçtan Adnan Oktar’a cezasını açıkladı. Ve en az bin 100 yıl hapis cezası verdi mahkeme heyeti.

MÜTALAADAN

Adnan Oktar Organize Silahlı Suç Örgütü'ne yönelik görülen davada 499 sayfalık mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, örgütün elebaşı olduğu iddia edilen tutuklu sanık Adnan Oktar'ın "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, 7 mağdura karşı "Birden fazla kişiyle birlikte cebir ve tehditle çocuğun cinsel istismarı", 20 kişiye karşı "Birden fazla kişiyle birlikte ve silah tehdidiyle cinsel saldırı", 15 kişiye karşı "Örgüt amaç ve faaliyetleri doğrultusunda kişisel verilen kaydedilmesi", 5 kişiye karşı "Kişisel verilen kaydedilmesi", 12 kişiye karşı "Cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", 2 kişiye karşı "Kendisini savunamayacak durumda birine karşı silahla cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", 7 kişiye karşı "Örgütün korkutucu gücünden yararlanarak eğitim ve öğrenim hakkının engellenmesi", 2 kişiye karşı "Eziyet",  "Suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak silahla tehdide azmettirme", "Siyasal ve askeri casusluk suçuna teşebbüs", "Resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek", "Nitelikli dolandırıcılık", "Kaçakçılık" ve "Özel belgede sahtecilik" suçlarından 150 yıldan 1365 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti. 

Mütalaada örgüt yöneticisi konumunda bulunan Alev Babuna, Ulviye Didem Ürer, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Aylin Atmaca ve Merve Büyükbayrak'ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın "Silahlı örgüt yöneticisi olmak" suçundan 5'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları, ayrıca sanıkların örgüt faaliyetleri kapsamında işlenen tüm suçlardan cezalandırılmaları talep edilmişti.

Sanık Tarkan Yavaş'ın "Birden fazla kişiyle birlikte ve silahla organ sokmak suretiyle cinsel saldırı", "Birden fazla kişiyle birlikte cebir ve tehdit ile organ sokmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı", "Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan" ve "Gerçeğe aykırı bildirimde bulunma" suçlarından 239 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti.

Mütalaada 222 sanığın da "Örgüt üyeliği" veya "Örgüte üye olmamakla birlikte yardım" suçlarından cezalandırılması talep edilmişti.

Hiç yorum yok