Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

ABD Kongresi Joe Biden'ın zaferini onayladı

 

ABD'de bir yandan Kong

re baskınının yankıları devam ederken Kongre'deki tarihi oturumda sayım sonuçlandı. Kongre Demokrat aday Joe Biden'ın başkanlığını onayladı. Biden'ın zaferinin onaylanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump görevi 'Başkanlık görevini 20 Ocak'ta sorunsuz bir şekilde devredeceğim.' şeklinde konuştu.

ABD Kongresi'ndeki tarihi oturumda Vermont eyaletinin sonuçlarının kayda geçmesiyle Joe Biden 271 delegeye ulaşıp resmen Başkan oldu. Böylelikle Joe Biden tarihi seçimlerde Donald Trump'ı yenerek resmen ABD'nin yeni başkanı oldu. 

Senato ve Meclis, Georgia ve Pennsylvania eyaletleri için Demokrat Aday Joe Biden aleyhine yapılan itirazları reddetti.

Cumhuriyetçiler ayrıca Arizona, Nevada ve Michigan'ın seçim oylarına itiraz etmişlerdi ancak kabul edilmedi.

Pence Biden'ın başkanlığının onaylandığı toplantıyı, 'Bu gece buraya zarar verenler kazanamadı. Hiçbir zaman kazanamayacaklar.' sözleriyle açtı.

ABD Başkanı Trump’ın en güvendiği isim ve başkan yardımcısı olan Mike Pence kürsüde Biden'ın başkanlığının onaylandığı kararı okudu ve resmi olarak Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris'in seçimi kazandığının tescillendiğini duyurdu. Ardından 'Hadi işimize geri dönelim' açıklamasında bulundu.

Kongrenin ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın zaferini onaylamasının ardından, Donald Trump 'Her ne kadar seçimin sonucundan memnun olmasam da 20 Ocak'ta görevi sorunsuz bir şekilde devredeceğim, sorunsuz bir geçiş süreci olacak.' ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok