Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

Dünya turizminden 3 trilyon dolarlık kayıp

 Dünya turizminden 3 trilyon dolarlık kayıp

Abone Olgoogle-news

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) Başkanı Bulut Bağcı, global turizm sektörünün Kovid-19 salgını nedeniyle 2020'yi 3 trilyon dolar kayıpla kapatmaya hazırlandığını belirterek, "Gelecek yıl bu kaybın aşı çalışmaları ve yeni düzenle, adaptasyonla birlikte azalmasını ve 1 trilyon dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

"Dünya Turizm Örgütü'ne göre, 2030'da yüzde 41,1'lik global bir pazar olacak. Avrupa'nın sosyoekonomik gelişiminde turizm kilit bir rol oynuyor. Bütün bu rakamların ötesinde insanların korunması, desteklenmesi, kültürel mirasın korumaya alınması gerekiyor. AB'nin güçlü iş birlikleri yaparak sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlaması gerekiyor. Bunun için de AB, ülkeler arasında vatandaşların ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yeni turizm ve seyahat kuralları belirlemeli."

AFRİKA'DAN KARADENİZ'E ULUSLARARASI KURULUŞ LİDERLERİ KONUK OLDU
Zirveye katılan D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Büyükelçi Dato' Ku Jaafar, D-8 ülkelerinin pandemi sonrası turizm sektöründeki gelecek tahminleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed ise Afrika ülkeleri oturumunda kıtadaki son durumu turizm açısından ele aldı.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Başkanı Nana Akuffo-Addo, Afrika ülkelerinin pandemi sonrası vizyonunu anlattı.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Uluslararası Daimi Sekreteryası Genel Sekreteri Michael Christides, Karadeniz ülkelerinin turizm perspektifi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Direktörü Rebecca Sta Maria ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Genel Sekreteri Lim Jock Hoi de Kovid-19 sonrası turizm sektöründe nasıl bir iyileşme sağlanacağı konusunda görüşlerini aktardı.

ABD oturumda farklı eyaletlerden turizm örgütlerinin başkanları, destinasyon pazarlamasını anlatarak, ABD'de başkanlık seçimleri sonrası Kovid-19 kayıplarının nasıl telafi edilebileceği konusunda öngörülerde bulundu.

Foruma online olarak katılan Milan'ın efsane futbolcusu Javier Zanetti, sporun turizme katkısını anlattı.

30 ÜLKEDEN 175 TURİZM LİDERİ SUNUM YAPTI
"İyileşme ve Ötesi" sloganıyla düzenlenen küresel turizm zirvesi; İstanbul, Antalya, Moskova, Gana ve Angola'da fiziksel ortamda gerçekleştirildi. Forumun bir bölümü, online olarak sanal ortamda düzenlendi.

Turizm ekosistemine global bir projeksiyonun tutulduğu forumda; 30 ülkeden 175 farklı turizm lideri, çeşitli oturumlarda sunum yaptı. Dünyanın farklı ülkelerinden 190 bin katılımcının aynı anda katılım sağladığı forum, toplamda 450 bin kişiye ulaştı. Böylece aynı anda 3 kıtada kesintisiz olarak 18 saat süren global etkinlik, bu özelliği ile dünyada bir ilke imza attı.

Etkinliğe Gabon, Gana, Demokratik Kongo, Kamerun, Çad, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Bangladeş ve Pakistan turizm bakanları ile Kolombiya, Sri Lanka, Butan, Melbourne ve Katolonya Turizm Konseyi başkanları katıldı.

Türkiye'den Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da zirvede yer alırken, turizm ekosisteminden birçok önemli isim çeşitli oturumlarda sunum yaptı.

- Dünya Turizm Forumu Enstitüsü tarafından, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun yanı sıra 11 ülkenin turizm bakanının katılımıyla düzenlenen Global Turizm Forumu sona erdi
- Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı:
- "Global turizm sektörü, Kovid-19 salgını nedeniyle 2020'yi 3 trilyon dolar kayıpla kapatmaya hazırlanıyor"
- "Gelecek yıl bu kaybın aşı çalışmaları ve yeni düzenle, adaptasyonla birlikte azalmasını ve 1 trilyon dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz"
- AP Başkanı David Sassoli:
- "AB, ülkeler arasında vatandaşların ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yeni turizm ve seyahat kuralları belirlemeli"

Hiç yorum yok