Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

Zakir Kaya: Uykuya dalarken hayal görme nedir?

    Uykuya dalarken hayal görme, uyku ile ilişkili halüsinasyon olarak adlandırılır. Bazen uyanırken de ortaya çıkabilir. Uykuyla ilişkili halüsinasyonlar narkolepside sıktır ancak tek başına da ortaya çıkabilir.

Uykuyla ilişkili halüsinasyonlar, esas olarak görseldir, uyku başlangıcında veya uykudan uyanırken ortaya çıkarlar. Bazen duyma, dokunma gibi olayları da içerebilir. Uyku başlangıcındaki halüsinasyonları, uyku başlangıcındaki rüyalardan ayırt etmek güç olabilir. Sabah uyanma esnasındaki halüsinasyonlar, REM uyku evresinden kaynaklanabilir, ancak hastalar bu durumun uyanıklık ya da rüya ile ilişkili olup olmadığı konusunda kesin emin değillerdir. Tipik olarak ani uyanmayı takiben ortaya çıkarlar, öncesinde herhangi bir rüya hatırlanmaz. Genellikle karmaşık, canlı, nispeten hareketsiz ve bazen de bozuk şekil ve büyüklükte insan ve hayvan şekillerinden oluşur. Bu halüsinasyonlar birkaç dakika boyunca sürebilir ancak genellikle ortamın ışıklandırması arttırıldığında kaybolur. Hastalar net bir şekilde uyanıktırlar ancak hastalığın başlangıcında halüsinasyonları gerçek sanabilir ve korkabilirler.
Uykuyla ilişkili halüsinasyonlar uyku felci atakları ile ilişkili olabilirler, aynı zamanda ya da farklı gecelerde ortaya çıkabilirler. Bazı hastalarda halüsinasyonlardan ayrı olarak uykuda konuşma veya yürüme gibi diğer uyku hastalıkları görülebilir.

Gençlerde daha sıktır ve erkeklere göre kadınlarda hafifçe daha sık olarak ortaya çıkmaktadır. Ergenlerde ve genç yetişkinlerde daha sık görülmektedir. Birçok hastada sıklığın yaş ile birlikte azaldığı görülür.
Uykuyla ilişkili halüsinasyonların büyük bir çoğunluğunun REM uyku evresindeki rüya içeriğinin uyanıklığa girmesi nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Bunu neyin ortaya çıkardığı bilinmemektedir.

Hiç yorum yok