Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

1

Bolu'da, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Bolu 2’nci Komando Tugay Komutanlığı'ndaki komandoların tören geçişi, renkli görüntülere sahne oldu, mavi bereliler caddede marşlar söyleyerek yürüdü.

2

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Bolu’daki kutlamalar Anıtpark’ta başladı. Bolu Valisi Ahmet Ümit ve protokol üyelerinin Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla kent meydanındaki törene geçildi.

3

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Vali Ümit, Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Yavuz Çankaya, tören birlikleri ve vatandaşların bayramlarını kutladı.

4

Öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından Gençlik Merkezi Folklor ekibinin gösterisi ilgiyle izlendi.5

KOMANDOLARDAN TÖREN GEÇİŞİ

KOMANDOLARDAN TÖREN GEÇİŞİ 

Törende, iç güvenlik harekatlarındaki üstün başarılarından dolayı Türkiye’nin çift sancaklı tek tugayı olan Bolu 2’inci Komando Tugay Komutanlığı'ndaki komandoların geçişi ilgi gördü. Kentin en işlek caddesi olan İzzet Baysal Caddesi'nde sis bombaları eşliğinde yürüyen mavi bereliler, törene katılan vatandaşlar tarafından dakikalarca alkışlandı.

6

Komandoların marşlarla yürüyüşü sırasında halk da ellerinde Türk bayraklarıyla askerlere sevgi gösterilerinde bulundu.

7VAN, BİTLİS VE HAKKARİDE 30 AĞUSTOS COŞKUSU

VAN, BİTLİS VE HAKKARİ'DE 30 AĞUSTOS COŞKUSU 

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümü Van, Bitlis ve Hakkari'de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan halkın bayramını kutlayan Vali Bilmez, kutlamaları izleyen asker üniformalı 14 aylık Çınar Varlık'ı kucağına alarak sevdi.

8

Van Valiliği'nce düzenlenen törene, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Milletvekili İrfan Kartal, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, ilçe kaymakamları, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdulah Şevli, Van İl Jandarma Komutan Vekili Albay Bülent Mercimek, Emniyet Müdürü Atanur Aydın, kurum amirleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

9

Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin bırakılması sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Konuşmaların ardından halk oyunları oynandı, mehteran gösterileri yapıldı. Kutlamalar Vali Bilmez ve Van Bölge Asayiş Kolordo Komutanı Tümgeneral Kurtoğlu'nun Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan halkı tebriği ile devam etti. Bu sırada Vali Bilmez, kutlamaları izleyen asker üniformalı 14 aylık Çınar Varlık'ı kucağına alarak sevdi. Tören geçidi ile kutlamalar sona erdi.

10

Bitlis'te Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törene Vali Oktay Çağatay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nail İlbey, Belediye Başkan Vekili Necmi Menteş, kurum amirleri, askeri erkan ve öğrenciler katıldı. Tören Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu. Programın ardından Bitlis Valisi Ustaoğlu, makamında tebrikleri kabul etti.

11

Hakkari'de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törene Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Paçalı, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kavukçu, İl Emniyet Müdürü Salavat Mete Pınar, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu. Törenin ardından Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Paçalı ile birlikte makamında tebrikleri kabul etti.

12
13SİVAS

SİVAS 

Sivas'ta 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

14

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene vatandaşlar da ilgi gösterdi.

15
16KÜTAHYA

KÜTAHYA 

Kütahya'nın Dumlupınar ilçesindeki şehitlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

17

Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 99'uncu yıl dönümünde Dumlupınar Şehitliği'nde anma programları düzenlendi.

18

Kütahya ve çevre illerden gelen çok sayıda öğrenci ve vatandaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uyarak şehitler için dua etti.

19

Törende "dünyanın en yaşlı gazisi" unvanını taşıyan ve 1994'te 110 yaşındayken yaşamını yitiren Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu Turgut Kaçmaz, babasının savaş hatıralarını anlatarak şiir okudu.

20PAMUKKALEDE SICAK HAVA BALONLARI TÜRK BAYRAĞIYLA HAVALANDI

PAMUKKALE'DE SICAK HAVA BALONLARI TÜRK BAYRAĞIYLA HAVALANDI 

Denizli'deki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale'de, sıcak hava balonları Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle gökyüzünde süzüldü.

21

Yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan Pamukkale'de sıcak hava balonları, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle sepetlerine Türk bayrağı takarak havalandı. Büyük Zafer'in 99'ncu yıl dönümü nedeniyle turistlere de Türk bayrakları dağıtıldı. Balon şirketi çalışanları da giydikleri ay yıldızlı tişörtle bayram coşkusunu yaşadı. Turistler, güneşin doğuşunu, Pamukkale'nin seyrine doyumsuz manzarası eşliğinde karşıladı. Sazlık mevkiinden havalanan balonlar, yaklaşık 1 saatlik uçuşun ardından yere indi.

22
23

Bir balon şirketinin genel müdürü Muhammet Kaplan, yurdun düşman işgalinden kurtuluşunun 99'ncu yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, "Bu önemli gün nedeniyle bugünkü uçuşlarımızı Türk bayraklarıyla yapıyoruz. Travertenleri, Türk bayraklarıyla buluşturduk. Turistler, balon uçuşlarına yoğun ilgi gösteriyor.

24

"Pamukkale'yi yüksekten görmek çok güzel. Bu deneyimi yaşayanlar çok mutlu oluyor. Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti üzerinde, gün doğumu manzarasını da izleme şansı yakalıyorlar" diye konuştu.

25

İrlanda'dan tatil için Pamukkale'ye gelen ve balon uçuşuna katılan Gary Anderson ise, "Uçuşumuz çok güzel geçti. Herkes bunu mutlaka denemeli. Gün doğumu manzarası harikaydı. Pamukkale'yi çok beğendim" dedi.

26TRAKYADA ZAFER COŞKUSU

TRAKYA'DA ZAFER COŞKUSU 

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümü Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de düzenlenen törenlerle kutlandı. Edirne'deki ilk tören Atatürk Anıtı'nda çelen sunumuyla başladı. Törene Vali Vali Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kutlamalar Talatpaşa Caddesi üzerinde devam etti.

27

Törende konuşan Tank Binbaşı Caner Aktay, 30 Ağustos'un Türk ordusunun eşsiz zaferini simgelediğini dile getirerek şunları söyledi: "Türk milleti, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 99 yıl önce bugün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretle yeniden dirilerek topyekün bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu zafer, her safhası tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir. Bu büyük zafer ile düşmana son darbe de vuruldu. Kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur, harbin kadın, çocuk, yaşlı demeden milletçe topyekün bir savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Türk ulusu bu meydanda da ulu önderinin liderliğinde alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Bu zaferle Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe Türk'ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeri ile değil milletiyle topyekün savaştığı bir kez daha ispatlanmıştır. Bugün dünyanın sayılı güçlerinden olan silahlı kuvvetlerimiz her zaman, her yerde ve şartta verilecek görevleri ifa etmeye hazırdır. Milli egemenlik, milli şuur ve tam bağımsızlık esasına dayanan Atatürk ilkeleri bugüne kadar olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetlerimize rehber olmaya devam edecektir."

28

Konuşmanın ardından 54'üncü Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı birlikler alandan geçiş yaptı. Törende vatandaşlar, geçiş yapan askerlere alkışlarıyla destek verdi.Keşan ilçesindeki kutlamalar ise Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Askeri geçit töreni ve polis yunus timlerinin gösterisi yoğun ilgiyle takip edildi.

29

TEKİRDAĞ'DA GEÇİT TÖRENİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜBüyük Zafer Tekirdağ'da da büyük coşkuyla kutlandı. Eski valilik binası önündeki tören çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Sahil orduevi önünde devam eden programda Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şahin Yanilmez, vatandaşların bayramlarını kutladı.

30

Ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı envanterindeki araçların geçiş töreni gerçekleştirildi. Tek tek araçların tanıtıldığı törende motosikletli yunus ekipleri, kontrolündeki motosikletler üzerinde ayağa kalkarak Türk Bayrağı açtı. Törene katılan vatandaşlar, geçit törenlerini ilgiyle izledi.Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde de vatandaşlar törenlere büyük ilgi gösterdi. Ellerine Türk bayraklarını alan vatandaşlar, bayramı coşkuyla kutladı.31

Kırklareli'deki kutlamalar, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Vali Osman Bilgin, Garnizon Komutanı Albay Tahir Savran, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, araç ile vatandaşları selamladı.

32

Ardından resmi geçit töreni düzenlendi. Vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla geçiş törenini ilgiyle izledi.

33
34

Hiç yorum yok