Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

5 gün daha yaz hafta sonu kış! 20 derece birden düşecek...

 

5 gün daha yaz hafta sonu kış! 20 derece birden düşecek...

Şubat ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar dün bazı illerde 25 dereceye kadar çıktı. Meteoroloji uzmanları sıcaklıkların 4-5 gün daha süreceğini fakat soğuk hava dalgasının kapıda olduğunu söylüyor. Cumartesi günü sıcaklıkların 20 derece düşmesiyle birlikte etkili kar yağışı bekleniyor.

5 GÜN DAHA SÜRECEK

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen: Şubat ayında 8-9 derecelerde olması gereken sıcaklıklar bazı illerde 24-25 derecelere kadar çıktı. Peki bu sıcaklıklar nereden kaynaklanıyor? Üzerimizde yüksek basınç sistemi var. Yukarıdan gelmek isteyen alçak basınç sistemini buraya sokmuyor. Bu yüzden güneyden gelen akımlarla sıcaklıklar artıyor. Hafta sonu yüksek basınç sistemi zayıflayacak ve soğuk hava etkili olacak. Ancak bu yüksek sıcaklıkları 5 gün daha yaşayacağız. Bu durum Türkiye’nin iklim değişikliğinden kaynaklı yaşadığı anormallikleri gösteriyor. Şiddetli sellerin, yağışların artması da, şubat ayında 25 derece sıcaklığı görmemiz de küresel iklim değişikliğinden kaynaklanıyor.


HAFTA SONU 20 DERECEYE DÜŞECEK

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek: Sıcaklıklar mevsim değerlerinin çok üzerinde. Cumartesi akşam saatlerinde Trakya’dan soğuk hava dalgası geliyor. 20 dereceye yakın bir sıcaklık düşüşü yaşayacağız. Hem sıcaklıklar düşecek hem de kar yağışı görülecek. Önümüzdeki hafta içi de kar yağışları olacak. Modellerde hafta sonu kar görünüyor ancak karla ilgili daha sağlıklı tahmini yarın ya da perşembe günü yapabiliriz. Önümüzdeki hafta kar ve soğuk hava dalgası gelse de şubat ayı ortalamanın üzerinde kalacak gibi görünüyor. Bir haftalık soğuk hava bize kışa geri döndük dedirtemez, aylık ortalamalara bakarak iklimdeki değişikliklere bakarız.

 

5 gün daha yaz hafta sonu kış 20 derece birden düşecek...

MARMARA BÖLGESİ’NDE PARÇALI VE YER YER ÇOK BULUTLU HAVA BEKLENİYOR

Marmara Bölgesi’nde parçalı ve yer yer çok bulutlu hava öngörülüyor.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, bölgedeki sıcaklıkların mevsim normallerinin 6-12 derece üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Parçalı ve yer yer çok bulutlu havanın hakim olacağı bölgenin batısı ile Yalova çevrelerinde akşam saatlerinden itibaren sağanak bekleniyor.
Rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi öngörüldüğünden soba ve baca gazı zehirlenmeleri, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.

VALİLİKTEN VALİLİĞİ'NDEN UYARI

İstanbul Valiliği, resmi sitesinden oluşabilecek kuvvetli rüzgarlara karşı vatandaşları uyardı.

Valiliğin açıklamasında şöyle denildi:

İstanbul’da Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre, hava sıcaklıklarının bugün (9 Şubat) mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği; rüzgârın kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin edildiğinden dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

HAVA SICAKLIKLARI: Mevsim normallerinin üstünde seyredeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI; Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden soba ve baca gazı zehirlenmeleri, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

10 Şubat Çarşamba günü yağmurlu, 11 Şubat Perşembe günü çok bulutlu, 12 Şubat Cuma günü yağmurlu ve 13 Şubat Cumartesi günü çok bulutlu bir hava tahmin ediliyor.

Meteo Uyarı Kodu: Turuncu (9 Şubat Salı günü)

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

AVRUPA KARA TESLİM

Son yılların en şiddetli kışını yaşayan Avrupa, tam anlamıyla beyaza büründü. Almanya’da hafta sonu hava sıcaklıkları birçok bölgede gündüz eksi 12, gece ise eksi 20’lere kadar düştü. Etkili olan tipi ve buzlanmadan dolayı tren seferleri iptal edildi, araçlar otoyollarda mahsur kaldı.

5 gün daha yaz hafta sonu kış 20 derece birden düşecek...

Antalya’da yazdan kalma havayı fırsat bilen turistler, güneşlenip denize girdi.

UÇUŞLAR ERTELENDİ

Hollanda’da kırmızı alarm verildi. Çok sayıda uçuş ve tren seferleri iptal edildi. Bazı bölgelerde 30 santimetreyi bulan kar ve aşırı soğukların tüm hafta devam edeceği belirtilirken tüm futbol maçları ertelendi.

SEYAHAT UYARISI

İngiltere’de polis, halkı seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Londra’da kar kalınlığı 10 santimetreye kadar ulaştı. Soğuk hava Çekya’yı da vurdu. Başkent Prag’taki birçok tren seferi iptal edilirken araçlar yolda kaldı. 

Hiç yorum yok