Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan açıklamalar

 Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan açıklamalar


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları, salı günü yılın son basın bilgilendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.  DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Hiçbirimiz bir salgını kendi başımıza bitiremeyiz ama bu salgını birlikte bitireceğiz." değerlendirmesinde bulundu. DSÖ yetkilisi Dr. Mike Ryan, koronavirüsün ortaya çıkabilecek en büyük salgın olmadığını ve daha ölümcül bir salgının dünyayı yerle bir edebileceğini söyledi. Ryan ayrıca, ‘küresel koronavirüs salgını gezegenin ne kadar hazırlıksız ve kırılgan olabileceğini bize gösterdi.’ Diyerek uyarılarda bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle 2020'nin son basın toplantısını düzenledi.

Ghebreyesus, geçen yıl bu hafta DSÖ'nün Vuhan'da yayımlanan bir bülten aracılığıyla şehirde "nedeni bilinmeyen zatürre" vakalarını öğrenmesinden bu yana bir yıl geçtiğini söyledi.

Kovid-19 salgınında örgütün politikalarını savunan Ghebreyesus, "Küresel dayanışma oluşturmak için dünyanın dört bir yanından binlerce muhteşem bilim insanıyla çalıştık. Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bazen iyi, bazen zorlayıcı, bazen tam anlamıyla şaşırtıcı ama hepsi faydalı." dedi.

Bir yıl boyunca DSÖ basın toplantılarını takip eden gazetecilere teşekkür eden Ghebreyesus, "Hiçbirimiz bir salgını kendi başımıza bitiremeyiz ama bu salgını birlikte bitireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütünden korkutan açıklamalar

ACİL DURUMLARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME

DSÖ acil durumlar programı başkanı Dr. Mike Ryan, gelecekte küresel sağlık krizlerini daha iyi yönetmek için bilimsel çalışmalar, lojistik ve eğitim gibi alanlarda iyileştirilmeye gidilmesinin şart olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları, koronavirüs salgınının ‘ortaya çıkabilecek en büyük salgın olmadığı’ ve daha ölümcül bir virüsün dünyayı çok daha ciddi bir şekilde tehdit edebileceği konusunda uyardı.

Ryan, koronavirüs salgınının sadece bir 'uyandırma çağrısı' olduğunu söyledi. ‘Koronavirüsa salgını ile ilgili olarak, ortaya çıkabilecek diğer salgınlara ne kadar hazırlıksız olabileceğimizi bize gösterdi’ dedi.

Meydana gelen salgının sadece bir ‘yoklama’ diğer bir değişle ‘uyandırma’ olduğunu söyleyen Ryan, bilim, eğitim, sağlık, yönetim, lojistik gibi alanlarda tam bir teyakkuz halinde dünyanın ufukta bekleyen muhtemel tehlikelere hazır olması gerektiğini vurguladı.

‘Gittikçe karmaşıklaşan küresel bir toplumda yaşıyoruz. Bu tehditler devam edecek. Tüm trajedi ve kayıplarla birlikte bu salgından almamız gereken bir ders varsa, o da birlikte harekete geçmemiz gerçeğidir. Her gün yaptığımız işte daha iyi hale gelerek kaybettiklerimizi onurlandırmalıyız. ' diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütünden korkutan açıklamalar

Ryan ayrıca, uygulanmaya başlanan aşılara rağmen virüsün hayatımızın bir parçası olmaya devam edeceğini söyledi.

‘Muhtemelen virüs bir tehdit olarak hayatlarımızın bir parçası olarak kalacak ancak etkili bir küresel aşılama programıyla çok düşük seviyeli bir tehdit olacaktır.’ Dedi.

Hiç yorum yok