Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

IQ Testinde Einstein ve Hawking’i Geride Bırakan 11 Yaşındaki Çocuk: Aum Amin

İngiltere’de ilkokul öğrenimi gören 11 yaşındaki Aum Amin, zeka katsayısı testinden aldığı sonuçla bu alanda büyük üne sahip bilim insanlarını geride bıraktı.
Son birkaç yılda IQ seviyeleriyle dünyaca üne sahip olan bilim insanlarını geçen küçük yaştaki çocukların sayısı giderek artmaya başladı. Benim aklıma gelenlerden bir tanesi, IQ testinden Einstein ve Hawking’i 2 puan geçerek 162 puan alan Nicole Barr. Şimdiki haberimizde ise İngiltere’de henüz ilkokul öğrenimi gören 11 yaşındaki Aum Amin’den bahsedeceğiz.

Dünyanın en prestifli IQ testlerinden Mensa sınavına giren Aum Amin, tıpkı Nicole Barr gibi 162 puan almayı başarmış. Uzmanlar, Aim’in aldığı puanın 18 yaşından küçük bir kimsenin alabileceği en büyük puan olduğunu belirtiyorlar.

Kendisinin kıyaslandığı Albert Einstein ve Stephen Hawking’in büyük bir hayranı olduğunu söyleyen Aum, “Şimdiye kadar ne yapmak istediysem hepsini gerçekleştirdim. Böyle bir sonuç almak, kendimi daha da iyi hissetmemi sağladı” dedi.Annesi ise daha önce Aum’un ev ödevlerine sık sık yardım ettiğini söyleyerek “Aum, ara ara bana ev ödeviyle ilgili sorular sorardı fakat zekasının bu kadar ileri düzeyde olduğuna dair bize hiçbir ipucu vermedi” diyerek sonuca biraz şaşırdığını belirtmiş.

Aum’un zorluk seviyesi yüksek çözdüğü sorulardan bazıları, cevaplarıyla birlikte şu şekilde:1- Toplamda 5 farklı kombinasyon yapılabilir.

2- 60

3- 36 (/=3, O=9, +=15)

Hiç yorum yok