Zakir Kaya Kitaplarının 2.Baskısı çıktı iletişim kurmak için tıklayınız.

KHA

Valilik uyardı... Nöbet sürüyor... İşte son durum

Valilik uyardı... Nöbet sürüyor... İşte son durum

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan birinin kopması sonucu Dicle Nehri'nin debisinin yükselerek yatağından taşması sonucu, nehir kıyısındaki inşaat alanı sular altında kaldı. Batman Valiliğinden de uyarı geldi. Öte yandan AFAD ekipleri de olası bir sel durumuna karşı nehir çevresinde devriye halinde nöbet tutuyor

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan birinin kopması sonucu Dicle Nehri'nin debisinin yükselerek yatağından taşması sonucu, nehir kıyısındaki inşaat alanı sular altında kaldı.

Yenişehir ilçesi Eser Mahallesi'ndeki inşaatta gece bekçiliği yapan iki kişi mahsur kaldı. Yardım istenmesi üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı Arama Kurtarma Şube Müdürlüğü Sualtı ekipleri çalışma başlattı.
Botla inşaata ulaşan ekipler, mahsur kalan iki işçiyi, can yeleği giydirdikten sonra kıyıya çıkardı.
Ekipler, vatandaşlara Dicle Nehri kıyısından uzak durmaları konusunda uyarılarda bulundu.
Batman Valililiğinden yapılan açıklama şöyle:
"Diyarbakır ili sınırları içerisinde bulunan Dicle Barajı’nda, aşırı yağışlar nedeniyle 13.12.2018 tarihinde dolusavak kapaklarından birinin kopması sonucu gelen akımlara bağlı olarak Dicle Nehri yatağına zorunlu su tahliyesine başlandığı, Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğünce bildirilmiştir. Dicle Barajı’ndan su tahliyesi devam etmekte olup, Dicle Nehri yatakları etrafında bulunan yerleşim birimleri ve bu güzergâhları kullanan tüm vatandaşlarımızın nehir yatağından uzak durmaları, muhtemel can ve mal kaybının yaşanmaması için daha dikkatli olmaları gerekmektedir."
Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde Dicle Barajı’nın kapaklarından birinin kopmasının ardından nehir çevresinde iş yeri bulunan esnafın olası "sel nöbeti” ikinci gününe girdi. İş yeri sahipleri yatak getirdikleri kafelerinde nöbetleşe uyuyarak geceyi atlatmaya çalışacak.
NELER YAŞANDI?
Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda son günlerde etkili olan yağışın ardından fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan birinin dün gece kopmasının ardından Dicle Nehri’ndeki su seviyesi artmış ve nehir çevresinde bulunan ev ve iş yerlerinin bir kısmı tedbir amaçlı boşaltılmıştı. Gece vatandaşların bazıları akrabalarının evine sığınırken geri kalanları evlerinin çevresinde ateş yakarak nöbet tutmaya başlamıştı. Sur ilçesinde bulunan tarihi On Gözlü Köprü’deki kafelerin büyük çoğunluğu sabah saatlerinde su altında kaldı. Ekmek teknelerini bırakmayan bazı kafe sahipleri soba yakarak su seviyesinin daha da yükselme ihtimaline karşı kafelerinde nöbetle tutmaya başladı. İşletmeciler kafelerinin merdivenlerine kadar dayanan suyun seviyesini kontrol etmek için sabaha kadar nöbetleşe uyuyarak geceyi geçirmeye çalışacak.
"ZARARIMIZ ORTAYA ÇIKACAK"
Kafe işletmecisi Zana Memetoğlu, sabah saatlerinde suyun birden 6-7 metre kadar yükseldiğini belirterek, "Aşağıdaki kapalı yerimiz su altında kaldı. Su seviyesi hala aynı. Pek fazla değişen bir şey yok o yüzden biz de su seviyesi artarsa eşyalarımızı kurtarırız, diye nöbetteyiz. Zararımız ancak su seviyesi düşünce ortaya çıkacak. Aşağıdaki sedirlerimiz, oturma yerlerimiz hepsi suyla beraber gitmiş" dedi.
Mazlum Memetoğlu ise sabaha göre 10 santimlik bir düşüş olduğunu aktararak şunları kaydetti:
Ama su hala çok yüksek ve risk arz ediyor. Daha da yükselebilir. Eskiye göre 6-7 metre suyun yüksekliği var. Biz de burada nöbet tutuyoruz. Bekliyoruz." diye konuştu.
Öte yandan AFAD ekipleri de olası bir sel durumuna karşı nehir çevresinde devriye halinde nöbet tutuyor

Hiç yorum yok